עברית מבית אב"י - אוצר המילים של בן-יהודה

אולם לילך

נער בבית ספר תיכון רוסי בליטא חלם חלום. רוב הנערים הרוסים עסקו בלעזור לבולגריה נגד הטורקים ואילו הוא, כיהודי, הבין שתפקידו יהיה קשור בארץ האבות. הוא ראה כי "ישראל בארצו ובלשונו" ואת יתר חייו הקדיש לביצוע החלום. הוא ציוני ראשון ומחדש השפה העברית. אליעזר בן-יהודה. אבא של אבי.

אליעזרה נכדתו תספר על החלום ושברו. הרצאה ייחודית, מלווה בסיפורים אישיים ומשפחתיים, הממחישה כמה חשוב להעביר את המסר לדור היהודי הצעיר בתפוצות.  

*מוגבל ל 60 משתתפים

מרצה: אליעזרה בן-יהודה קסוטו

מחנכת, סופרת ונכדתו של מחייה השפה העברית אליעזר בן-יהודה

אליעזרה נולדה בירושלים בשנת 1936 וגדלה בבית בן-יהודה בשכונת תלפיות שבירושלים בימי המאורעות, המנדט הבריטי, המצור על ירושלים ומלחמת העצמאות. לאחר לימודיה בבית ספר עממי בתלפיות, היא למדה ב"אשכולי", בית חינוך וסמינר לגננות. בגיל 18 היא יצאה לעולם הגדול במסע של לימודים וחיפוש עצמי, הגיעה לניו-יורק ושם למדה, התבגרה והתעצבה. 

 

אליעזרה בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה והוראה מטעם מכללת האנטר בניו-יורק, בעלת תואר שני בחינוך מטעם מכללת ברוקלין, וכן למדה לקראת תואר דוקטורט בהרכב תכניות לימוד והדרכת מורים באוניברסיטת קולומביה (ניו-יורק).                                                                                                                                           

אליעזרה עסקה בחינוך במשך שנים רבות: עבדה כמורה לעברית ומקצועות כלליים בבתי ספר אמריקאים ציבוריים, בתי ספר יהודיים פרטיים ובתי כנסת; בנתה תכניות לימוד; עסקה בהכשרת מורים והדריכה במנות קיץ יהודיים ועבריים.                                                                                                                                  

בנוסף, היא כתבה את הספר "בין זריחות לשקיעות", המכנס סיפורים המשקפים את קורות חייה וזכרונותיה, כמו גם את ההוייה הישראלית והיהודית כולה. הספר נושא ניחוח מיוחד של הלשון העברית בבית אביה, ומצורף לו מילון ביטויים של שפת בן-יהודה ופירושם בעברית של ימינו.                                                                   

אליעזרה היא אלמנתו של אבי קסוטו. השניים היו נשואים במשך 50 שנה. יש לה ארבעה ילדים, עשרה נכדים ונין.